Ako sa dá naozaj znížiť spotreba soli?
Pridané 25.9.2017 13:00:00
Cieľ je jasný. Znížiť príjem soli v našej strave. Schválne píšeme v našej strave, pretože darmo budeme znižovať objem soli v školských obedoch, ak sa žiadna zmena neudeje doma, pri rodinných obedoch a večeriach. Ako teda nato? Čo môžu urobiť rodičia a čo sa očakáva od zamestnancov školských jedální?
V prvom rade je veľkou chybou myslieť si, že stačí znižovať obsah soli v jedle a tým sa celý problém s presolenými jedlami vyrieši. Po prvé, obsah soli sa nedá znižovať donekonečna, pretože bez soli nie je jedlo jedlé a po druhé, ak odoberieme soľ, treba dodať jedlu chuť iným spôsobom. Áno, nie je to jednoduché, je to beh na dlhé trate, pretože sme zvyknutí na istý druh chuti našich jedál, aj preto treba túto zmenu robiť postupne.
Kde však začať? V prvom rade si musíme uvedomiť, kde všade sa nachádza soľ. Soľ vo veľkom množstve sa totiž nenachádza len v slaných potravinách, ale aj tam, kde slanú chuť až tak nevnímame. Pečivo, cereálie, kečup. To všetko je plné soli. Preto treba dávať pozor už pri nakupovaní potravín a pri ich následnej kombinácii pri príprave rôznych jedál. Niekedy sa teda môže stať, že tej soli do jedla veľa nepoužijeme a expertíza by aj tak ukázala niekoľkonásobné prekročenie hodnoty. Preto je dôležité, aby sa obsah soli znižoval už pri výrobe surovín a potravín, ktoré sa následne používajú v domácej i školskej kuchyni.
Ak sa teda rozhodneme obmedzovať soľ a variť zdravšie, ako dodať jedlu chuť? Spomeňte si, ako varili vaše babičky. Kedysi sa bežne v polievke a omáčkach vyváralo napríklad celé korenie či bobkový list a rasca sa do jedla pridávala popražená na oleji. Prečo sa na tento spôsob ochucovania jedál zabudlo? Do jedla pridávame na ochutenie aj majorán. Dobré je ho však rozdrviť medzi prstami, tak je jeho vôňa ešte intenzívnejšia. V niektorých pokrmoch môžeme využiť rímsku rascu, muškátový oriešok či karí. Jedlo výborne ochutí aj zázvor a citrónová šťava.
Výborne jedlo ochutí aj cesnak. Avšak, má aj svojich nepriateľov. Nie každému táto dobrota vonia a na druhej strane, nie do každého jedla sa hodí. Jedlo však skvelo ochutí. Niekedy je dobré ho nakrájať na plátky, nechať povariť alebo podusiť s ostatnými ingredienciami, inokedy sa lepšie hodí rozdrvený.
Do jedla tiež môžeme používať množstvo byliniek. Výborné sú samozrejme čerstvé vňate, ako petržlen, pažítka alebo bazalka. Nie vždy je však možné používať čerstvé bylinky. Vtedy nás zachránia bylinky sušené. Mnoho rodičov však môže namietať, že napríklad oregano a tymian sa dá krásne dopestovať aj na okne, prečo potom používať sušené bylinky. V tomto prípade by si rodičia mali uvedomiť, že je rozdiel medzi uvarením 4 obedov, do ktorých použijeme doma vypestované bylinky, a medzi 500 obedmi, ktoré sa pripravujú vo väčších jedálňach.
A tu sa dostávame k ďalšiemu problému. Školské jedálne robia čo môžu. Snažia sa jedlo ochutiť a používať stále menej a menej soli. Na stoloch dokonca nenájdete soľničky, aby si deti zbytočne neprisáľali. A výsledok? Deti odnášajú taniere plné nedojedeného jedla. A prečo? Z domu sú zvyknuté na oveľa slanšie a korenistejšie jedlá.
Ak chceme teda dosiahnuť, aby sa deti stravovali zdravšie, predovšetkým dospelí im musia ísť príkladom. Obmedzovať soľ sa musí aj doma. Darmo sa budú o to snažiť zamestnanci školských jedální, ak rodičia túto snahu zmaria. V tomto prípade asi nie sú školské jedálne tie, ktoré potrebujú rady, ako znížiť príjem soli v jedlách. Toto by sa mali naučiť v prvom rade rodičia. Rodičia sú totiž tí, ktorí deti učia dosáľať jedlo úplne bez rozmyslu. Solí sa tak aj to, čo je už vlastne presolené. Dieťa potom príde do školy, na obed dostane jedlo so zníženou dávkou soli a obed mu zrazu nechutí. A jedálne sú pranierované za to, že varia zle a mdlo. Chybu však treba hľadať na oboch stranách.
Nový komentár